Tıp Haftası Etkinlikleri

31.03.2017

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Ramada Otelde düzenlediğimiz tıp gecemize youn katılımdan dolayı tüm meslektaşlarımıza sonsuz teşekkür ederiz.

14 Mart Tıp Gecesinde Oda Başkanımız Dr. Ekrem AKSU'nun konuşması;


Sayın Valim,
Sayın Rektörüm,
Sayın Onikişubat Belediye Başkanım,
Sayın Sağlık Müdürüm,
Protokolin değerli üyeleri,
Sayın Meslektaşlarım, Şehrimizin güzide basın mensupları,
Misafir ve yakın zamanda meslektaşımız olacak geleceğimiz, umudumuz, sevgili intörn doktorlarımız,
Kahramanmaraş Tabip Odamızın 14 Mart Tıp Haftası kapsamında organize ettiği tıp gecemize hoş geldiniz.


Bugün aynı zamanda insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olan, Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan, 18 Mart 1915 Çanakkale zaferimizin102. yıl dönümünü milletçe gururla yad ediyoruz.
Bu zafer, yokluk, yoksulluk ve umutsuzluğun, en derin şekilde yaşandığı günlerde dahi, ana karakteri özgürlük ve bağımsızlık olan bir milletin, vatanıyla , milletiyle bölünmezliğinin yedi düvele kabul ettirişinin çelikleşmiş ifadesidir.
18 Marttaki ruhun başka bir tezahürünü 14 martta da görüyoruz. Her iki şahlanışın temelini, bu necip milletin hürriyet ve bağımsızlık tutkusu oluşturmuştur.
Bildiğiniz üzere Türkiye’de ilk tıp bayramı kutlaması 14 Mart 1919 tarihinde, işgal altındaki İstanbul’da gerçekleştirildi. İstanbul’un işgal güçleri tarafından işgalini hazmedemeyen Tıbbiyeli öğrenciler Tıp bayramı kutlaması adı altında protesto toplantısı tertip etmişlerdir. Toplantı sırasında iki saat kulesi arasına büyük bir Türk bayrağı asarak tepkilerini göstermişlerdir.
Bu protesto işgal güçleri tarafından zor kullanılarak dağıtılsa da milli mücadelenin işaret fişeği olmuştur. Hekimlerimiz 1. Dünya savaşı ve sonrası dönemde sadece cephe gerisinde tedavi hizmeti vermekle kalmamış, cephede hatta gerektiğinde en ön safhalarda yer alarak milli mücadelemizi yazan destanlara imza atmıştır. 1915’de tıbbiyeye kayıt yaptıran tıbbiyelerinin tamamını Çanakkale’de şehit düşerek, 1921 yılında tıbbiyenin hiçbir mezun vermemesini burada değinmeden geçemeyeceğim destanlarımızdan sadece biridir
Bu bağlamda başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, dün olduğu gibi bugün de vatanın milletiyle bölünmez bütünlüğü için en değerli varlığı olan, yaşamlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi raghmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.
Biz hekimler geçmişte olduğu gibi bugünde, insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturunu, hayat felsefemiz olarak kabul ediyor, gücümüzü idealist ruhumuzdan alarak insanımızın sağlık düzeyini en üst seviyeye ulaştırmak için mücadele ediyoruz. İnsanımızın her daim sağlıklı olması, hastalarımızın en kısa zamanda şifa bulması bizim için en büyük ödüldür. Ancak son zamanlarda hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın maruz kaldığı fiziksel ve sözel şiddet olaylarındaki artış nedeniyle mesleki şevkimiz kırılmaktadır. Bu bağlamda sağlıkta şiddet yasasısın en kısa zamanda çıkmasını talep ediyoruz.
Ayrıca hekim ve diğer sağlık çalışanlarının özlük haklarında, sosyal haklarında yapılacak olan iyileştirmeler verilen sağlık hizmetinin kalitesini olumlu yönde etkileyecektir. Sağlık sistemindeki aksaklıkların çözümü noktasında sağlık yönetiminin merkez teşkilatı, taşta teşkilatı, sağlık personeli ve personelin resmi temsilcilerinin iş birliği içerisinde çalışmasıyla kalıcı etkin çözüme ulaşılabilir. Gücünü birlik ve beraberlik içerisinde odasına destek veren hekim üyelerinden alan odamız, sağlık sistemimizdeki aksaklıkların çözümü noktasında her daim katkı verecektir
Biz hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının her daim önceliği insanımızın sağlığı olmuştur. Bu idailimizi gerçekleştirme hususunda gerek günlük hayatımızda gerek afet, salgın deprem gibi olağanüstü durumlarda fedakarlık isteyen görevlerden imtina etmedik ve etmeyeceğiz. Bu ruh haliyle üstesinden gelemeyeceğimiz. Hiçbir problem yoktur. Bunun en canlı örneğini yakın zamanda yaşadığımız Elbistan ilçemizdeki salgında gördük. Ülkemizde yaşanan en üyük salgınlardan biri olan bu salgında 60.000 vatandaşımız etkilenmiştir.
İdarecisiyle, hekimiyle, eczacısıyla, diğer sağlık çalışanlarıyla tam bir sinerji sağlamış, özel ve kamuya ait hastaneler, Aile Sağlığı Merkezleri seferber edilerek kısa süre içerisinde hiçbir can kaybı yaşanmadan salgın atlatılmıştır. Yönetim Kurulumuz olarak bu büyük başarıya farkındalık yaratmak adına bu salgında büyük yararlılıklar gösteren bir hekimimizi yılın hekimi olarak belirledik. Onun Şahsında bu mücadelede başta hekim arkadaşlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Kahramanmaraş Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak bu gecenin birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize vesile olmasını dileriz.