30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30.08.2017

30 Ağustos Zafer bayramı 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan ve 30 Ağustos 1922’de zaferle son bulan Ulu Önder Atatürk’ün Başkumandanlığını yaptığından Başkumandanlık Meydan Muharebesi olarakda bilinen Büyük Taarruz’un yıl dönümüdür. Bu tarih aynı zamanda sembolik olarak yurdumuzun düşman işgalinden kurtulduğu günü temsil eder.

Mustafa Kemal Atatürk, bugün 95’nci yıldönümünü kutladığımız 30 Ağustos 1922’deki Büyük Zafer’i, 1924 Dumlupınar konuşmasında şöyle anlatıyordu;

“Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur. Ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”

Bu zafer aynı zamanda Merhum M. Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızda necip milletimiz için “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım…” dizesiyle ifade ettiği bağımsızlık ve hürriyet tutkusunun Türk ve Dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış olduğu çelikleşmiş ifadesidir.

Dün olduğu gibi bugünde ulusal bağımsızlık meşalemizin sonsuza dek yanması için kendini feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Şehit ve Gazilerimizi minnetle ve şükranla anıyoruz.


Dr. Ekrem Aksu
Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun