29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri

31.10.2017

Kahramanmaraş Eczacı Odası ve Tabip Odamızca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde DSİ Cumhuriyet Salonunda Cumhuriyet Balosu düzenlendi. Kürsüye çıkan Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Dr. Ekrem AKSU konuşmasında ;

Hanımefendiler, Beyefendiler
Kahramanmaraş Eczacı odasıyla ortaklaşa organize ettiğimiz bu baloda, gözümüz gibi bakıp kollamakla mükellef olduğumuz cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. Yıl dönümünü siz cumhuriyet aşıklarıyla birlikte kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Bu kutlamanın her yıl yapılması ve gelenek haline gelmesi en büyük arzumdur.
Bildiğiniz gibi 30 Ekim 1918 de imzalanan Mondros ateşkes antlaşmasıyla tüm umutların söndüğü herşeyin bittiği düşünüldüğü bir durumda unutulan bir şey vardı. Türk milletinin çılgınlığı… Ulu önderimizin liderliğinde bu asil millet; 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde yedi düvele karşı yapılan savaştan muzaffer çıkmış ve adeta 2. Ergenekondan çıkışımızın ilanı olan biricik Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu cihana ilan edilmiştir. Kurulan cumhuriyetimiz emperyal güçlere güçlü bir tokat bağımsızlık savaşı veren diğer milletlere de umut kaynağı olmuştur.

Bundan sonraki aşamada cumhuriyeti oluşturan cumhurun vicdanı hür fikri hür ve irfanı hür insanlardan oluşması hedefi ulu önder tarafından ortaya konmuş ve bu görevde öğretmenlere tevdi edilmiştir. Bu bağlamda şuan içinde bulunduğum fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür olduğuna kanaat getirdiğim topluluğun toplumumuzun genelini yansıttığı günlere ulaşmak en büyük idealimiz olmalıdır.
Ulu önder tarafından temeli atılan cumhuriyetimizin bayrağını uluslararası arenada en yükseklerde dalgalandırmak için hiçbir kimseyi ötelemeden söz konusu vatansa gerisi teferruattır düsturunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan birliğimizi ve dirliğimizi bozmadan mücadele etmek bu topraklara karşı hepimizin boynunun borcu olduğunu düşünüyorum.
Sözlerime burada son verirken cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu topraklara kendini feda eden gazi ve şehitlerimizi şükranla anıyorum. Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun….
Ne mutlu türküm diyene….
diyerek sonlandırdı.

Daha sonra kürsüye çıkan Kahramanmaraş Eczacı Odası Başkanı Ecz. Bahtiyar Murat ARAS konuşmasını yaparak, bu anlamlı geceye katılan tüm misafirlere teşekkür etti.
Gece Canlı Müzik Programı ile sonlandı.

toplu
toplu