İzmir Torbalı Doktor Cinayeti

30.12.2019

Kıymetli Meslektaşlarım, Basın Mensupları;
Son zamanlarda artan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklenmiş bulunmaktadır. Bu seferde farklı bir şiddet anlayışı ile karşı karşıya gelmiş bulunmaktayız. Bilindiği üzere 29. 12 . 2019 tarihinde gece yarısı İzmir Torbalı’da Torbalı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Park ve Torbalı Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Harun Gülcemal’in eşi Hatice Gülcemal 29 Aralık 2019’da akşam saatlerinde evlerinde uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamını kaybetmiştir.

Hırsızlık ve gasp amaçlı olduğu düşünülen saldırıda Dr. Vildan Park ve Dr. Harun Gülcemal de yaralanmıştır.

Her yıl sağlık kurumlarında ölümlü- ölümsüz yüzlerce şiddet olayı ile karşı karşıya kalan hekimler olarak; sağlık kurumlarında bizlere yönelen şiddetin, sadece sağlık ortamında değil hayatın her alanında herkese olduğu gibi biz hekimlere de artarak yönelebileceğinin her zaman farkında olduk. Kadına yönelen şiddetin, doğaya, hayvana, iklime gösterilen hürmetsizliğin bu zihniyeti beslediğini ifade ettik. Şiddeti yaratanlara uygulayanların cezasız kalması, şiddeti ortadan kaldıracak eğitim ve sosyal politikaların yokluğu gasp hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarını da sürekli arttırmakta ve ölümcül sonuçlara yol açmaktadır.

Dün gece İzmir-Torbalı’da yaşanan, ilçe sağlık müdürü Dr. Mehmet Park ve Torbalı Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Harun Gülcemal’in eşi Hatice Gülcemal’in ölümü hepimizi yasa boğmuş, üzmüş ve çalışma isteğimizi azaltmıştır.

Tüm hekim ve sağlık çalışanlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifa diliyor ve Olayın faillerinin hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını ve başta sağlık ortamı olmak üzere ülkemizin her yerinde ve her alanında şiddetsiz bir ülke ortamı oluşturma görevi olan tüm yetkilileri sorumluluğa davet ediyoruz.

Kahramanmaraş Tabip Odası Yönetim Kurulu

İzmir Torbalı doktor cinayeti
İzmir Torbalı doktor cinayeti